Ανακοίνωση της Πρυτανείας για το θάνατο του Γιάννη Παντή

Η μεγάλη οικογένεια του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με οδύνη πληροφορήθηκε την απώλεια του Γιάννη Παντή, Καθηγητή του Τμήματος Βιολογίας.

Ο Γιάννης Παντής φοίτησε στο Αριστοτέλειο και το υπηρέτησε με πάθος από όλες τις ακαδημαϊκές βαθμίδες, φτάνοντας στην υψηλότατη διοικητική θέση του Αντιπρύτανη. Υπήρξε συνεπής και ακούραστος δάσκαλος και ερευνητής.

Με τα οράματα και τις επιλογές του ως Αντιπρύτανης Οικονομικών, έθεσε τη σφραγίδα του στην πρόσφατη πορεία του Πανεπιστημίου.

Η προσφορά του στην κοινωνία επεκτάθηκε πέρα από τον ακαδημαϊκό χώρο με την πολιτική του δράση και με την ανάληψη θέσεων ευθύνης σε δημόσιους οργανισμούς και φορείς, με αποκορύφωμα τη θέση του Γενικού Γραμματέα στο Υπουργείο Παιδείας.

Η Πρυτανεία, εκπροσωπώντας το σύνολο των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας, τιμά το έργο και την προσφορά του Γιάννη Παντή και εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους φίλους του.