Διεθνές Συμπόσιο | “H Μακεδονία από τον θάνατο του Φιλίππου Β΄ ως την άνοδο του Αυγούστου στην εξουσία”

Το Ίδρυμα Μελετών Χερσονήσου του Αίμου (ΙΜΧΑ) σε συνεργασία με το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ. και το Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος συνδιοργανώνουν το Η’ Διεθνές Συμπόσιο για την Αρχαία Μακεδονία με θέμα “H Μακεδονία από τον θάνατο του Φιλίππου Β΄ ως την άνοδο του Αυγούστου στην εξουσία” στις 21-24 Νοεμβρίου 2017.

Το Συμπόσιο έχει τεθεί υπό την Αιγίδα του Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας,

Οι συνεδριάσεις θα πραγματοποιηθούν στους χώρους του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος. Συγκεκριμένα:

Τρίτη 21 Νοεμβρίου

Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.

Τετάρτη 22 Νοεμβρίου

Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος

14 χλμ Εθνικής Οδού Θεσσαλονίκης-Μουδανίων

Πέμπτη 23 Νοεμβρίου & Παρασκευή 24 Νοεμβρίου

Α.Π.Θ. – Κτήριο ΕΛΚΕ, Αμφιθέατρο Ισογείου (ΚΕ.Δ.Ε.Α.)

3ης Σεπτεμβρίου, Πανεπιστημιούπολη

Τελετή έναρξης: Τρίτη 21 Νοεμβρίου, ώρα 18.00 π.μ., Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.