Το ΑΠΘ συντονίζει Πρόγραμμα για την εκπαίδευση και υποστήριξη προσφύγων/μεταναστών μέσω των δομών της Ανώτατης Εκπαίδευσης

«Εκπαίδευση και υποστήριξη προσφύγων/μεταναστών μέσω των δομών της Ανώτατης Εκπαίδευσης – Supporting University Community pathways for REfugees-migrants (S.U.C.RE.)» είναι ο τίτλος του προγράμματος που συντονίζεται από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και θα ολοκληρωθεί το 2018. Το Πρόγραμμα που ανακοινώνεται με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Προσφύγων (20 Ιουνίου), υλοποιείται με τη συμμετοχή του Ελληνικού Συμβουλίου για τους Πρόσφυγες (Greek Council for Refugees), του Ελεύθερου Πανεπιστημίου του Άμστερνταμ (Vrije Universeteit Amsterdam), καθώς και του Πανεπιστημίου της Κολωνίας (Universität zu Köln). Πρόκειται για μια διετή Στρατηγική Σύμπραξη που εποπτεύεται από την Αναπληρώτρια Πρύτανη Ακαδημαϊκών και Φοιτητικών Θεμάτων του ΑΠΘ, Καθηγήτρια Αριάδνη Στογιαννίδου. Επιστημονικός Υπεύθυνος του Προγράμματος είναι ο Αν. Καθηγητής του Τμήματος Βιολογίας του ΑΠΘ Αλέξανδρος Τριανταφυλλίδης.

Το Πρόγραμμα S.U.C.RE. επικεντρώνεται στις διαδικασίες της γλωσσικής προετοιμασίας και του ελέγχου γνώσεων που απαιτούνται για την ορθή ένταξη των προσφύγων/μεταναστών στην Ανώτατη Εκπαίδευση τόσο των φοιτητών όσο και των καθηγητών, καθώς και στην υποστήριξη των ακαδημαϊκών τους αναγκών μετά την ένταξή τους. Επιπροσθέτως εστιάζει στη ψυχοκοινωνική ένταξη/υποστήριξη των προσφύγων/μεταναστών, όπως επίσης και στην ορθή ενημέρωσή τους σε θέματα υγείας και δικαίου κατά την είσοδό τους ή/και παραμονή τους στις ευρωπαϊκές χώρες υποδοχής. Το Πρόγραμμα έχει στόχο τη δημιουργία εκπαιδευτικού υλικού που θα προετοιμάσει και θα χρησιμοποιηθεί κατάλληλα από εκπαιδευτές για τους παραπάνω σκοπούς.

Όλο το εκπαιδευτικό υλικό που θα προκύψει από το πρόγραμμα θα είναι ψηφιοποιημένο και διαθέσιμο προς όλους τους ενδιαφερόμενους και κυρίως σε όσους δραστηριοποιούνται ή θα δραστηριοποιηθούν στον τομέα της εκπαίδευσης εκπαιδευτών ένταξης προσφύγων.

Το Πρόγραμμα προβλέπει εκδηλώσεις διάχυσης, ενδιάμεσες συναντήσεις στην Κολωνία, στο Άμστερνταμ και στη Θεσσαλονίκη, με την ολοκλήρωση του έργου.

Το πρόγραμμα υλοποιείται στο πλαίσιο του «Erasmus+ ΚΑ2, Στρατηγικές Συμπράξεις».

Περισσότερες πληροφορίες: http://sucre.auth.gr