Αναγόρευση του Προέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Jean Claude Juncker σε Επίτιμο Διδάκτορα της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ

Ο Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, κ. Jean Claude Juncker, θα αναγορευτεί Επίτιμος Διδάκτορας της Νομικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης ως έμπρακτη αναγνώριση της προσφοράς του στην πρωταρχία των αξιών του ευρωπαϊκού πολιτικού και νομικού πολιτισμού.

Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 13 Ιουλίου 2017 και ώρα 20.00, στo Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης (Κτίριο Μ1).

Με αφορμή την αναγόρευση του Προέδρου Γιούνκερ, ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Περικλής Α. Μήτκας δήλωσε:

«Η Αναγόρευση του Προέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, κ. Γιούνκερ, έχει έναν ιδιαίτερο συμβολισμό για το Πανεπιστήμιό μας, που είναι σταθερά προσανατολισμένο στη σύγχρονη δυτική σκέψη και στα ευρωπαϊκά ιδεώδη. Άλλωστε, όπως ο κ. Γιούνκερ υποστηρίζει, περισσότερο από οτιδήποτε άλλο οφείλουμε να επενδύσουμε στους νέους ανθρώπους και να χτίσουμε μια καλύτερη Ευρώπη, “μια Ευρώπη οικοδομημένη με τα κράτη – μέλη και όχι εναντίον τους”. Στη σημερινή δύσκολη συγκυρία για την Ελλάδα, ο κ. Γιούνκερ υπερασπίζεται σθεναρά τη θέση της χώρας μας στο ευρωπαϊκό σύνολο και αναγνωρίζει τις προσπάθειες που καταβάλλει ο ελληνικός λαός, αποτίοντας, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει, φόρο τιμής στο θάρρος του».

Επίσης, ο Επικεφαλής της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα κ. Πάνος Καρβούνης δήλωσε:

“Η επικείμενη αναγόρευση του Προέδρου Γιούνκερ, ως έμπρακτη αναγνώριση της προσφοράς του στις αξίες του ευρωπαϊκού πολιτικού και νομικού πολιτισμού, τιμά τον ίδιο αλλά και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Ακόμη και τώρα, ίσως αρκετοί δεν γνωρίζουν τη συμβολή του Προέδρου Γιούνκερ στην υπόθεση της Ελλάδας. Και αυτό όχι μόνο από συμπάθεια στη χώρα μας, αλλά κυρίως, από βαθιά πίστη στα ευρωπαϊκά ιδεώδη και στην αξία της διατήρησης της ευρωπαϊκής συνοχής. Ο Πρόεδρος Γιούνκερ ανήκει σε αυτό το εξέχον είδος των πεπεισμένων Ευρωπαϊστών, αυτών που δεν διανοούνται άλλο δρόμο πέραν της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης. Γι’ αυτό και σε μια δύσκολη στιγμή για την Ευρώπη, άνοιξε το διάλογο μέσω των προτάσεων της Λευκής Βίβλου, συμβάλλοντας ουσιαστικά σε μια αλλαγή κλίματος που ήδη διακρίνεται αλλά και στην ανανέωση επί της ουσίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης”.

Το Πρόγραμμα της Τελετής έχει ως εξής:

– Προσφώνηση από τον Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ, Καθηγητή Γεώργιο Δέλλιο

–  Προσφώνηση από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα

– Έπαινος του τιμώμενου από την Αναπληρώτρια Πρύτανη Προγραμματισμού και Ανάπτυξης του ΑΠΘ, Καθηγήτρια της Νομικής Σχολής, Δέσποινα Κλαβανίδου

– Αντιφώνηση και ομιλία από τον τιμώμενο, με θέμα: «Ελλάδα και Ευρώπη: Ένα ταξίδι ανθρωπισμού»

Μουσικό Μέρος

– «Ωδή στη Χαρά» από την 9η Συμφωνία του L.w.Beethoven σε ποίηση F. Schiller – Ύμνος της Ευρωπαϊκής Ένωσης

– «Τσάμικος» του Μάνου Χατζηδάκι
Χορωδία «Γιάννης Μάντακας» του ΑΠΘ – Διεύθυνση: Εριφύλη Δαμιανού

Η εκδήλωση θα καλυφθεί με ζωντανή μετάδοση διαδικτυακά από το EBS

(http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm)