Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών και Απονομή Τιμής σε Μέλη του ΑΠΘ που διακρίθηκαν το 2017

Με την παρουσία των Πρυτανικών Αρχών του ΑΠΘ, της Συγκλήτου και πλήθους κόσμου, πραγματοποιήθηκε χτες, Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2018 και ώρα 19.00, στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, η Τελετή Εορτασμού των Τριών Ιεραρχών και της απονομής τιμής στα μέλη ΔΕΠ και φοιτητές της πανεπιστημιακής κοινότητας, που έλαβαν σημαντικές διακρίσεις από εθνικούς και διεθνείς φορείς κατά τη διάρκεια του 2017.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με Ύμνους προς τιμήν των Αγίων Τριών Ιεραρχών, με τη συμμετοχή του Χορού Ψαλτών της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ «Οι Τρεις Ιεράρχες» και Χοράρχη τον Αν. Καθηγητή του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας, Πρωτοπρεσβύτερο Σπυρίδωνα Αντωνίου.

Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο Αν. Καθηγητής του Τμήματος Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ, Κωνσταντίνος Κωτσιόπουλος, με θέμα «Τρεις Ιεράρχες και Ύστερη Νεωτερικότητα».

O κ. Κωτσιόπουλος στην ομιλία του τόνισε, μεταξύ άλλων, ότι «είναι επίκαιρη όσο ποτέ άλλοτε η κοινωνική διδασκαλία των Τριών Ιεραρχών. Η διδασκαλία τους οικοδομεί τις βασικές αρχές ύπαρξης και συνύπαρξης των μελών μιας σύγχρονης κοινωνίας διότι θεμελιώνει τις αρχές της θρησκευτικής ελευθερίας και ανεκτικότητας, της ελευθερίας του ανθρωπίνου προσώπου και των δικαιωμάτων του, της οικοδόμησης του Κράτους Πρόνοιας, της οικονομικής και κοινωνικής δικαιοσύνης και της οικουμενικότητας και παγκοσμιότητας του Φυσικού Δικαίου και του νόμου της Χάριτος του Θεού».

Στην εισήγησή του, ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Περικλής Α. Μήτκας, υπογράμμισε ότι «με την ιδιότητα του πανεπιστημιακού Δασκάλου και του Πρύτανη αυτού του Πανεπιστημίου είμαι ιδιαίτερα περήφανος που διαπιστώνω ότι για άλλη μια χρονιά οι Καθηγητές του ΑΠΘ αποδεικνύονται άξιοι ‘‘Δάσκαλοι’’ και οι φοιτητές μας άξιοι μαθητές. Και για τον λόγο αυτό τους τιμούμε στο πλαίσιο της εορτής των Τριών Ιεραρχών».

Ας σημειωθεί ότι το ΑΠΘ έχει καθιερώσει την εκδήλωση απονομής τιμής στα διακριθέντα μέλη του ως έναν ελάχιστο τρόπο απόδοσης ευχαριστίας για τις προσπάθειές τους και ταυτόχρονα ανάδειξης στην κοινωνία του εξαιρετικού έργου που παράγεται στο Αριστοτέλειο, παρά τις αντίξοες συνθήκες υποστελέχωσης και υποχρηματοδότησης.

Κατά το έτος 2017, το ΑΠΘ απέσπασε 56 διεθνείς και εθνικές διακρίσεις. Από αυτές οι 22 αφορούσαν σε μέλη ΔΕΠ και οι 34 σε φοιτητές.

«Ακολουθούμε τον δρόμο της Αριστείας, της Αξιολόγησης και της Αξιοκρατίας, τον μόνο δρόμο που αρμόζει σ’ ένα Πανεπιστήμιο, τον μόνο δρόμο που ξεχωρίζει ένα Πανεπιστήμιο από ένα φροντιστήριο, τον μόνο δρόμο που ξέρουμε να οδηγεί προς τα πάνω. Εις πείσμα όσων θεωρούν ότι η αναβάθμιση έρχεται, απλώς, με την αλλαγή της ετικέτας», τόνισε ο Πρύτανης του ΑΠΘ.

Στη συνέχεια παρουσίασε ορισμένα ακόμη παραδείγματα Αριστείας του ΑΠΘ: τα Τμήματά του αποτελούν διαχρονικά την πρώτη ή τη δεύτερη επιλογή των υποψήφιων φοιτητών, τα στελέχη του έχουν δημιουργήσει ψηφιακές εφαρμογές εφάμιλλες ή ανώτερες ξένων πανεπιστημίων, που καθιστούν το ΑΠΘ το πιο ψηφιακό Πανεπιστήμιο της χώρας, στις διεθνείς κατατάξεις παραμένει σταθερά σε υψηλές θέσεις και σχεδόν πάντα μεταξύ των δύο καλύτερων της Ελλάδας. Στο επίπεδο της Έρευνας, ο Πρύτανης του ΑΠΘ επισήμανε ότι, στον Α’ κύκλο του προγράμματος της ΓΓΕΤ «Ερευνώ-Δημιουργώ-Καινοτομώ», το ΑΠΘ είχε τις περισσότερες εγκεκριμένες προτάσεις από όλα τα πανεπιστημιακά Ιδρύματα της χώρας (131 σε σύνολο 452).

Ο κ. Π. Μήτκας έκλεισε την εισήγησή του αναφέροντας χαρακτηριστικά ότι τα εν λόγω επιτεύγματα του ΑΠΘ σημειώνονται, ενώ η δαπάνη ανά φοιτητή στο ΑΠΘ ανέρχεται περίπου στο 1/10 των δημόσιων Πανεπιστημίων του εξωτερικού που βρίσκονται στις ίδιες θέσεις στη διεθνή κατάταξη ARWU του Πανεπιστημίου της Σαγκάης.

Οι διακρίσεις των μελών του ΑΠΘ συλλέγονται συστηματικά από τη Μονάδα Διασφάλισης Ποιότητας του Ιδρύματος από το 2011 και είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα της (https://qa.auth.gr/el/report/distinctions).