«Θέλω μια χώρα» Θεατρική παράσταση από το Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας του ΑΠΘ

Το Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας (ΠΠΑ) του Τμήματος Ψυχολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης ανεβάζει για πρώτη φορά, και σε συνεργασία με το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, τη θεατρική παράσταση «Θέλω μια χώρα», βασισμένη στο ομώνυμο έργο του Ανδρέα Φλουράκη.

Η παράσταση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 25 Μαΐου 2018, στις 20:00, στο Βασιλικό Θέατρο (Πλατεία Λευκού Πύργου) και η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.

Σκηνοθεσία: Νίκος Καπέλιος

Β΄ σκηνοθέτης – Ειδικός συνεργάτης: Άννα Ιωακειμίδου

Πρωταγωνιστούν: τα μέλη του θεατρικού εργαστηρίου του ΠΠΑ

«Μέσα από αυτή τη δημιουργική διαδρομή με τα παιδιά του Προγράμματος Προαγωγής Αυτοβοήθειας, εξερευνήσαμε τοπία επιθυμιών και καταστάσεων με την προσδοκία να φτιάξουμε ένα καλύτερο αύριο», αναφέρει ο σκηνοθέτης, Νίκος Καπέλιος, ενώ η Άννα Ιωακειμίδου, υπεύθυνη του θεατρικού εργαστηρίου του ΠΠΑ υπογραμμίζει: «Το ταξίδι αυτό μας έμαθε κάτι πολύ σημαντικό: Να μη φοβόμαστε, να τολμάμε!».

Το έργο «Θέλω μια χώρα» του Ανδρέα Φλουράκη βασίζεται, κατά τον ίδιο τον συγγραφέα, «σε μια συνθήκη αβεβαιότητας, πρόκλησης και ανεδαφικότητας: μήπως η χώρα που έχουμε δεν είναι η κατάλληλη για να ζήσουμε και πρέπει να βρούμε μια καινούργια; Πάνω σε αυτή τη συνθήκη διαπλέκονται οι φωνές όσων καλούνται να διαμορφώσουν πλαίσια ζωής σε ένα έδαφος μεγάλων ασταθειών».

Η παράσταση πραγματοποιείται με την ευγενική παραχώρηση των πνευματικών δικαιωμάτων του έργου από τον συγγραφέα.

Το Θεατρικό Εργαστήρι του Προγράμματος Προαγωγής Αυτοβοήθειας του ΑΠΘ δημιουργήθηκε την Άνοιξη του 2017, με την υποστήριξη  του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος, στο πλαίσιο των πολιτιστικών δράσεων που αναπτύσσει το ΠΠΑ. Η λειτουργία του βασίζεται στην πεποίθηση ότι η θεατρική αγωγή και τέχνη, ως βιωματική διαδικασία, είναι ένα αποτελεσματικό μέσο προς την προσωπική και την ομαδική ανάπτυξη.

Το Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας είναι ένα πρόγραμμα του Τμήματος Ψυχολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, το οποίο λειτουργεί με τη χρηματοδότηση του Υπουργείου Υγείας και τη συνεργασία του Οργανισμού κατά των Ναρκωτικών (Ο.ΚΑ.ΝΑ.), με κύριο στόχο την υποστήριξη ανθρώπων που αντιμετωπίζουν προβλήματα εξάρτησης από νόμιμες ή παράνομες ουσίες, καθώς και του συγγενικού τους περιβάλλοντος. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα «στεγνό» (που δε χορηγεί υποκατάστατα) και ανοιχτό, του οποίου οι παρεχόμενες υπηρεσίες είναι δωρεάν. Λειτουργεί στη Θεσσαλονίκη από το 2001. Επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο Φοίβος Ζαφειρίδης, ψυχίατρος, τ. Αναπληρωτής Καθηγητής Ψυχολογίας των Εξαρτήσεων του Τμήματος Ψυχολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Συντονιστής των Προγραμμάτων Προαγωγής Αυτοβοήθειας Θεσσαλονίκης, Λάρισας, Χανίων και Σητείας είναι ο κ. Σωτήριος Λαΐνάς. Περισσότερες πληροφορίες για το ΠΠΑ στον σύνδεσμο: www.selfhelp.gr

Επισυνάπτεται η αφίσα της παράστασης.